Naujienos
„Integruoto planavimo įrankio sukūrimas, siekiant užtikrinti pievų biologinės įvairobės gyvybingumą“ (LIFE Viva Grass) Nr. LIFE13 ENV/LT/000189
2014-06-13

Pelkinės purienos
Foto Ž. Morkvėno
Atokesni ir netinkami intensyviam žemės ūkiui, nederlingos žemės plotai Europoje, vis dar yra pilni biologinės įvairovės. Tokios natūralios ir pusiau natūralios pievos, susiformavo įvairių ekosistemų ir ekstensyvaus ūkininkavimo sąveikoje. Tačiau, dėl pasikeitusio gyvenimo būdo kaime, atokesni regionai patyrė gyventojų skaičiaus mažėjimą ir žemės apleidimą, kuris sąlygojo žemės plotų apaugimą krūmais ir to pasekoje buvo prarasta pievų biologinė įvairovė. Baltijos šalyse, toks masinis žemės apleidimas vyko 1990-ųjų pradžioje.
Įstojus į Europos Sąjungą išaugo subsidijų už žemės ūkio paskirties žemės tvarkymą prieinamumas. Tačiau Kaimo plėtros priemonės vis dar yra labiau linkę skatinti žemės ūkio produkcijos gamybą ir intensyvų žemės naudojimą, o ne tęsti aplinkai palankaus teritorijų valdymo praktiką.
Šiuo projektu siekiama palaikyti pievų biologinės įvairovės ir ekosistemų funkcijas, skatinant visuminį, ekosistemų išsaugojimu, grindžiamą požiūrį ir ekonomiškai gyvybingų pievų valdymą. Projektas pademonstruos pievų daugiafunkcinio naudojimo galimybes, kaip pagrindą darniam kaimo vietovių valdymui ir paskatinimą vietos ekonomikos vystymuisi.
Projekto tikslai:
• Atidžiai patikrinti sąveikos potencialus ir trūkumus žemės naudojimo ir gamtos išsaugojimo politikoje. Taip pat surinkti geriausios praktikos pavyzdžius, susijusius su darniu pievų valdymu ir pateikti pasiūlymus taikomos politikos ir teisinės sistemos gerinimui;
• Pasiūlyti integruotus, visuminius, ekosistemų išsaugojimu, grindžiamus planavimo sprendimus, atsižvelgiant į ekonomiškai perspektyvius pievų tvarkymo scenarijus;
• Paskatinti ekonomiškai gyvybingų pievų valdymo modelių įgyvendinimą, skirtingų gamtinių ir socioekonominių sąlygų teritorijose;
• Skatinti planuotojų ir vietos partnerių sąmoningumą ir gebėjimus dėl ekonomiškai pagrįsto požiūrio į pievų ekosistemų valdymą ir jų teikiamas paslaugas.
Projekto veiklomis bus siekiama padidinti natūralių ir pusiau natūralių pievų valdymo veiksmingumą, įsitraukiant į strateginio planavimo procesus ir darniam pievų valdymui sukuriant integruotą planavimo priemonę. Integruota planavimo priemonė padės stiprinti ryšius tarp taikomų socialinių, ekonominių, aplinkos apsaugos ir žemės ūkio politikų. Projekto metu taip pat bus įgyvendinamos verslą skatinančios veiklos ir rengiami verslo plėtros scenarijai, kurie galės funkcionuoti kaip teorinis pagrindas investiciniam planavimui.
Projekte bus vykdomos ir praktinės pusiau natūralių krūmais apaugusių ir apleistų pievų atkūrimo veiklos, parengiant teritorijas žemės ūkio naudmenai. Apleistose teritorijose atkūrus pusiau natūralių pievų buveines, jose šeimininkaujantis ūkininkas galės kreiptis dėl žemės ūkio išmokų. Šis veiksmas paskatins ir kitus žemės savininkus tvarkyti jiems priklausančias apleistas teritorijas ir užsiimti žemės ūkio veikla.
LIFE Viva Grass projektas trijose Baltijos šalyse turi 15 partnerių:
Baltijos aplinkos forumas Lietuvoje (Projekto koordinatorius)
Baltijos aplinkos forumas Latvijoje
Latvijos Universitetas
Cesis savivaldybė
SOVITES ūkis
Baltijos aplinkos forumas Estijoje
Estijos gyvosios gamtos mokslų universitetas
Lääne-Saare savivaldybė
Kurese ūkis
Pavilnių ir Verkių regioninis parkas
Dubysos regioninis parkas
Šilutės rajono savivaldybė
UAB Hnit-Baltic
Aplinkosauginių spendimų institutas
Kontaktai
Kęstutis Navickas/ Projekto vadovas
Darnaus vystymosi ekspertas
Baltijos aplinkos forumas
Tel. (8 5) 255 9146
El. paštas kestutis.navickas@bef.lt
Trukmė
2014/06 – 2018/11
Parama
Projektą finansuoja Europos Sąjungos LIFE+ programa, Lietuvos Respublika, Latvijos Respublika, Estijos Respublika ir projekto partneriai.
Projekto aprašymas anglų kalba (Project description)